Provresultat

Här kan ni läsa om resultatet från genomförda prov under 2021 samt resultatet från Mästerskapsproven.

Provresultat Markprov ÖKL 9/10

Provresultat är inne för Markprov ÖKL som gick i Tollarp, Skåne den 9 oktober. 

Provresultat Markprov ÖKL 13/10

Provresultat är inne för Markprov ÖKL som gick i Falkenberg, Halland den 13 oktober.

Provresultat Markprov Vinnarklass 19/10

Publiceras här inom kort


Provreslutat Markprov ÖKL 24/9

Läs mer om resultat och se bilder.

Provresultat Markprov ÖKL 1/10

Läs mer om resultat och se bilder.

Markprov Vinnarklass 3/10

Läs mer om resultat och se bilder.


Resultat Workingtest Öppenklass, Tollarp 29/8.

Vid dagens Workingtest Öppenklass i Tollarp har följande ekipage fått Utmärkelse:

Nr3. Skoglösa Shadow
Svart Labrador Hane 2019-03-03
SJR25-1514-19 (DKFTCH DKMPM 18 Lycik Bishop - Skoglösa Spica) Uppfödare: Anna Johnsson Ägare: Pernilla Sigesgård
Förare: Pernilla Sigesgård

Nr. 8.  Roekull Mayas Dagny
Svart Labrador Tik
2019-04-11 SJR25-1657-20 (Lesser Burdock Forest - Roekull Rayas Maya)
Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare: Lars Olsson
Förare: Kristine Olsen

Nr. 12.  Team Timberline Ruth
Gul Labrador Tik
2019-03-15 DK06787/2019 (Astraglen Bailey-Team Timberline Dimple)
Uppfödare: Janne Vendelbo Ägare: Sofie Dicksson
Förare: Sofie Dicksson

Nr. 14.  Perdix Gundogs Breakdance
Gul Lab Hane
2016-09-08 SE12811/2017 (Nettlefields Falco – Gold)
Uppfödare: Åsa Norrby Ägare: Johanna Claesson
Förare: Johanna Claesson

Grattis till Utmärkelserna, tack till domare Isac Träffe, provledare Anni Frick, markvärd, funktionärer och alla deltagare!


Juniortest och Apporteringsprov i Tollarp, Skåne den 22 augusti

Resultat Juniortest

De som fick godkänt på juniortestet i Tollarp, Skåne den 22 augusti.

Resultat Apporteringsprovet

Här kan du läsa vilka som fick utmärkelse på apporteringsprovet i Tollarp, Skåne den 22 augusti.


WT Vinnarklass 14 augusti

Här finner ni resultatet för WT Vinnarklass som gick i Skåne.

Domare var Morten Højrup (DK), Jørgen Lyci (DK), Lars Vennevold (DK), Clara Andersson (SE) IP-domare. 

17 hundar anmälda och 16 kom till start (ekipage nr 3 struken).


Apporteringsprovet 24 juli

Här finner du resultatet och bilder från Apporteringsprovet den 24 juli i Norrtälje. Domare var Anna Eriksson, Lotta Fornås och Lars Vennevold

WT Öppelklass 24 juli

Här finner du resultatet och bilder från WT ÖKL den 24 juli i Norrtälje.  Domare var Lars Vennevold och Åsa Norrby


Unghundsmästerskapet 2021

Provresultat

Unghundsmästerskapet 2021 gick av stapeln i Östergötland den 10 juli 2021. 24 anmälda, 19 kom till start. 1:e vinnare Kristina Törnberg med Pilens Puh och 2:e vinnare Carl Berg med Caper Cailie's Charisma.


Apporteringsprov och WT Öppenklass, Norrtälje den 27 maj

Här kan du läsa och ta del av bilder från Apporteringsprovet och WT öppenklass i Norrtälje. 


Juniortest, Apporteringsprov och ÖKL, Skåne 13 maj

Här kan du läsa om resultat och ta del av bilder.

Apporteringsprov och WT ÖKL,               

Bjärsgård, Skåne den 2 maj 2021

Här kan du läsa om resultatet och ta del av bilder.


Juniortest och apporteringsprov,
Skåne 11 april 2021

Här kan du läsa om resultatet och ta del av bilder.

Apporteringsprov och WT ÖKL,
Norrtälje den 24 april 2021

Här kan du läsa om resultatet och ta del av bilder

JRK Mästerskapsprov 2017-2019


JRK mästerskap 2019
JRK MÄSTERSKAP 2018
JRK Mästerskap 2017

Charlottenlund, Ystad.